פליימוביל playmobil

פליימוביל הוא משחק דמיון שמכיל המוני פריטים שאינם תלויים זה בזה ועם זאת משתלבים מעולה זה עם זה. ישנה סדרת פליימוביל המיועדת לגילאי 1+ (כך לפי הגדרת יצרן), ויש את כל שאר הסדרות, המיועדות לפי הגדרת יצרן לבני 4-10, אם כי ראיתי גם בני ובנות  11-12 שממשיכים להנות מממשחק בפליימוביל.

Playmobil. פליימוביל, משחק דמיון

בית בובות פליימוביל מקרטון Cardboard Playmobil DollHouse

המשחק מבוסס על דמיון. בפני הילד המשחק נצבים פריטים שונים הדומים לעולם המציאות, והילד המשחק בוחר מה מהם משתלב לו עם מי, ובונה סיפור או מעמיד סצנה שמסתדרת לו בראש באותו הרגע. הפריטים כוללים דמויות אנושיות בדיוניות וחייתיות, אביזרים וסוגי תפאורות, מבנים וקונסטרוקציות, שנמכרים בסטים בהתאם לסוגי עולמות תוכן.

Playmobil. פליימוביל, משחק דמיון

למשל, בנושא פיראטים או אבירים אפשר למצוא ספינות ענק מאובזרות, סירות, תותחים, קליעים, נשקים, דגלים, אוצרות, תוכים, דמויות רלוונטיות, ועוד. בעולם הנסיכות יש מלכות ומלכים וצאצאיהם מכותרים בכתרים ושאר אביזרי מלכות, ריהוט מלכותי, ארמונות, ועוד. בעולם בתי הבובות קיימים סוגי בתי בובות, סבתות ואמהות ואבות ותינוקות ושאר בני משפחה, מבחר מרשים של סוגי ריהוט מטבחים אמבטיות מכונות כביסה כלי מטבח מיני מזונות ועוד ועוד. ויש גם עולמות נושא אחרים: חיות, דינוזאורים, החיים בעיר, החיים בכפר, וטרינריה, חופשה ונופש ועוד כיד הדמיון הטובה על מפתחי פליימוביל.

Playmobil. פליימוביל, משחק דמיון

הפריטים עשויים מפלסטיק קשיח ואיכותי, ומחזיקים מעמד שנים רבות. מבחינת תכנים ועיצוב ויזואלי, עולמות הפליימוביל מאופיינים בקרבה לעולם המציאות, כאשר רבים מהפריטים מעוצבים בקווים כללים ללא אופי יחודי. אין מאפייני אישיות יחודיים בפני הדמויות. תווי הפנים זהים. כל הדמויות בעלות ארשת חיובית, חיוך עליז ועינים עגולות.

Playmobil. פליימוביל, משחק דמיון

מדובר במשחק דמיון מוצלח שהוא די יחידי במינו ושזמין לקנייה בשוק הישראלי. משחק דמיון מוצלח מאפשר משחק אינסופי שאינו חוזר על עצמו ולכן אף פעם לא משעמם. שעמום הוא פרמטר חשוב במשחקיות, והפליימוביל לא משעמם כי מכיל המוני פריטים שלכאורה לא קשורים אבל מתחברים מצויין, מה שמביא את מי שבעניין לבנות שוב ושוב עוד ועוד סצנות וסיטואציות.

מחקרים רבים מצאו כי משחקי דמיון תורמים רבות להתפתחות רגשית וקוגניטיבית. שימוש בדמיון באמצעות משחק מאמן מיומנויות מנטליות ורגשיות חשובות. הדמיון מלמד גמישות מחשבתית, בעזרת הדמיון הכל אפשרי והיצירתיות חוגגת. בנוסף משחקי דמיון מאפשרים לילדים לפרוק רגשות עמוקים בצורה לגיטימית, ולעבד מחדש חוויות שעברו בתוך כך שמאפשרים לנו ההורים הצצה לעולמו הפנימי של הילד. משחק דמיון מסוג הפליימוביל מאתגר את הילד לעשייה אקטיבית כי הפריטים 'לא עושים משהו', הם קפואים ודוממים והילד מעיר אותם לחיים בכוחות עצמו. במשחק דמיון הילד חושב, מתכנן, מרגיש, מעמיד סצנות מדבר בקול ובעיקר קשוב לקול הפנימי שלו, להבדיל מבשאר חלקי יומו בהם עליו להשמע להנחיות ולכללי הסביבה.

Playmobil. פליימוביל, משחק דמיון

בבית

 איך משחקים? פורשים את שלל הדמויות האביזרים והתפאורות, ומשלבים בינהם לבנייה של סצנות. ככל שיש יותר חלקים של פליימוביל, כך אפשר ליצור עוד סוגי שילובים. אפשר ורצוי לשלב בסצנות אביזרים שונים שיש בבית: כאן הוספתי פיסת דשא מלאכותי, ומכוניות.

חשוב לדעת שלא כל ילד מתחבר למשחקי דמיון בכלל ולפליימוביל בפרט. אם רוצים לנסות כדאי לקנות ערכה אחת בנושא שמעניין את הילד, ואם הוא משחק בזה, להרחיב את המגוון ולהוסיף פריטים. אם הילד לא מתעניין זה בסדר גמור. לא כולם בעניין של משחקי דמיון.

Playmobil. פליימוביל, משחק דמיון

Cardboard Playmobil DollHouse, בית בובות פליימוביל שעשוי מקרטון

 הפליימוביל הוא משחק דמיון שאינו נגמר ושאינו חוזר על עצמו. מילת מפתח במשחק היא 'עוד'. כשמשחקים תמיד יש שם 'עוד'. עוד דמות שצריך להעמיד איפשהו, עוד חרב שחייבת להיות מונחת בדיוק על/ליד/בתוך הדרקון, עוד תפוח קטן שחייבים להכניס לסלסלה, תמיד יש עוד משהו שאפשר שצריך שמסתדר יותר טוב בעין – שנוגעים בו ומשנים את מיקומו בתוך הסט. מי שמשחקי דמיון מהסוג הזה מלהיבים אותו עשוי למצוא עצמו מתמכר ל'סידורי' מערכות הפליימוביל. כבר קרה לא פעם ולא פעמיים שביליתי שעות אל תוך הלילה בסידורי מערכות פליימוביל לבוקר, סיפרתי לעצמי שאני 'מכינה הפתעה לילדה שלי'.

Playmobil. פליימוביל, משחק דמיון

איכות החלקים בדר"כ טובה. הפלסטיק חזק, לא נשבר בקלות, והצבעים לא דוהים עם השנים. לעיתים נדירות קרה לי שחלק נשבר. לרוב גם תכנון הריהוט והאביזרים סביר. יצא לי להתקל פה ושם בפרטים שהיו יכולים להיות מתוכננים קצת יותר טוב, כמו ערסל שבמקום להתנדנד מתפרק, או כסאות קלים מידי שמתהפכים עם הדמויות שעליהן.

מדי פעם אני נתקלת באיכות בינונית של חיבורים בחלק מהאביזרים. ראיתי גם חלקי פליימוביל מורכבים שמתפרקים בקלות רבה מידי. זה מתסכל ומרגיז את הקטנים שמשחקים. חלקים כאלו אני מדביקה בדבק חם לפני שמישהוא מספיק להתעצבן.

בגדול הפליימוביל יכול להחזיק מעמד שנים. יתרון כי ראיתי שיש ילדים שגם בגילאי העשרה המוקדמים משחקים בכייף בפליימוביל.

Playmobil. פליימוביל, משחק דמיון

חלק מהאביזרים קטנטנים ממש. הולכים לאיבוד בשנייה ולא תמיד נוחים לאחיזה. אני מניחה שזה משתלם לייצר חלקים קטנטנים שנאבדים ברגע, אבל זה לא בהכרח נכון משחקית. להערכתי גם לידיים קטנות לא תמיד נעים לשחק עם חלקים בגודל של כמה מילימטרים.

חסרון רציני לרכישה של פליימוביל בישראל הוא המחיר הגבוה שנמתח מחוץ לגבולות הטעם הטוב. בפרט ביחס לערכות הענק הגדולות, שמתומחרות בישראל במאות שקלים. כשאני קונה פליימוביל בישראל אני קונה ערכות קטנות, בעיקר במבצעים. אם עוקבים טוב אפשר למצוא מבצעים סבירים.

Playmobil. פליימוביל, משחק דמיון

מחירים משתלמים לפליימוביל אפשר למצוא בגרמניה, שם מיוצר המותג. אם במקרה מזדמנים לגרמניה כדאי לרכוש שם כמה ערכות פליימוביל.

קניית פליימוביל ברשת עשויה להיות משתלמת וכדאי להשוות מחירים לפני הקנייה בארץ לאתר אמזון הגרמני. להזמין פליימוביל דרך אמזון הגרמני.

ערכות גדולות זולות לעיתים משמעותית באמזון DE לעומת ישראל. לגבי ערכות גדולות, לעיתים יש מבצעים טובים ברשתות ושווה לבדוק ולהשוות. אבל אם אין מבצע טוב, לא בטוח שמשתלם לקנות סט גדול של פליימוביל בישראל, אלא אם ממש, אבל ממש, לחוצים עליו.

Playmobil. פליימוביל, משחק דמיון

אין סממני אישיות או יחוד במראה של הפליימוביל. בשבילי חסרה נשמה בעיצוב הזה, אבל, אני מבינה שאולי בדומה לעיצוב חסר התוים המזהים של בובות וולדוף, דווקא החוסר באפיון אישי מאפשר למשחק למצוא בפריטים את מה שהוא רוצה לראות.

ופסקה אחרונה לסיום, ממוענת למתקדמים בז'אנר: מידי שנתיים מתייצבות על המדף סדרות חדשות של פליימוביל. הסדרות החדשות נמכרות בשנה הראשונה במספר ארצות מוגבל, ובשנה השנייה מופצות לשאר העולם. הסדרות החדשות מופצות בגרמניה כבר בשנתן הראשונה, ולכן שיטוט בחנות האונליין של פליימוביל באתר אמזון הגרמני (ששולח לישראל) עשוי להוביל למחוזות פליימוביל חדשים ומרגשים. נסו ותהנו.

Playmobil. פליימוביל, משחק דמיון

ביי!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s