המלצה: ספרי תמונה מצויירים ללא מילים – סדרת 'באר שפע' The seasons – Picture Stories without words

ספרי משחק מסוג של ספרי תמונה מצויירים שאין בהם מילים הם ז'אנר יחודי בספרות. יש ספרוני תמונה שמלמדים מילים ראשונות דרך תמונות לתינוקות, ויש ספרי תמונה מורכבים שמתאימים לפעוטות ולילדי גן וגם למבוגרים סקרניים. ארבעת ספרי 'באר-שפע' (תרגום מוזר למקור הגרמני) הם ספרי תמונה שמספרים דרך תמונות מקסימות עשרות סיפורים קטנים על המתרחש בעיירה חביבה רוחשת חיים, במשך ארבע עונות השנה:

ספרי תמונה לילדים סדרת באר שפע - The seasons- Picture Stories without words

סדרת העונות בבאר שפע. ספרי תמונות המספרים סיפור ללא מילים. שימו לב להשתנות העץ וסביבתו בהתאם לעונה

ספרי הסדרה מציגים בציורים בלבד סיטואציות ודמויות קבועות שקורותיהן משתנות בהתאם למה שקורה מסביב. סיפורן מתפתח מידי כפולת עמודים, בהתאם לדמיונו והבנתו של המתבונן. המתבונן עוקב אחר דמות/דמויות ומפענח את הקורות אותן בהתאם לקשרים שבין רצף הציורים הקשורים אליהן. כל ספר בסדרה מציג בדיוק את אותם מקומות בעיירה (בתי מגורים, רחוב ראשי, מרכז קניות, כיכר העיר, פארק וכו'), ובדרך כלל גם את אותן הדמויות, בנקודות זמן אחרות, בהתאם לעונות השנה. אנחנו המתבוננים מפענחים מדף לדף את השתנות חיי היום יום של הדמויות, החיות, תנאי השטח והטבע, בהתאם לעונת השנה הרלוונטית ולחלוף הזמן. לדוגמא הבאתי את כפולת העמודים – מתוך כל אחד מארבעת הספרים – המתארת את המתרחש ברחוב ראשי בעיירה:

הנה ציור הרחוב הראשי מתוך הספר חורף בבאר שפע:

ספרי תמונה לילדים סדרת באר שפע - The seasons- Picture Stories without words

עונת החורף ברחוב הראשי בבאר שפע. דחפורים מכשירים שטח לבנייה של גן ילדים חדש. שלג נראה בשמיים האפורים, מעילים ומטריות.  אמא עם מעיל ומטרייה ממהרת עם עגלת תינוק. מעטים נמצאים ברחוב. העצים ערומים מעלים. קר.

וכאן ציור של אותו רחוב ראשי כפי שנראה בעונת האביב, מתוך הספר אביב בבאר שפע:

ספרי תמונה לילדים סדרת באר שפע - The seasons- Picture Stories without words

אביב בבאר שפע. כבר יש שלד לגן הילדים החדש. השמיים התבהרו. יותר אנשים נראים ברחוב (מה הם עושים?) השקדייה פורחת.

ועכשיו אותו הרחוב כפי שנראה בקיץ, מתוך הספר קיץ בבאר שפע:

ספרי תמונה לילדים סדרת באר שפע - The seasons- Picture Stories without words

הקייץ הגיע. גן הילדים החדש כמעט מוכן. יש כבר מתקני שעשועים בחצרו. בלונים מתעופפים באויר. אוטו גלידה עומד ברחוב. …מה זה שנשרף שם??  חום עומד באויר.

ולסיום המחזור השנתי, אותו הרחוב כפי שנראה בסתיו, מתוך הספר סתיו בבאר שפע:

ספרי תמונה לילדים סדרת באר שפע - The seasons- Picture Stories without words

הסתיו הגיע. גן הילדים החדש מוכן לפתיחה החגיגית. עלים שנשרו מסתחררים ברוח. מחשיך מוקדם – תאורת הרחוב פועלת. התינוק גדל, נח אצל אמא במנשא. שנה חלפה…

התבוננות ב'ספר תמונות המספרות סיפור' מערבת חשיבה יצירתית, השערת השערות, הסקנת מסקנות, דפדוף קדימה ואחורה בכדי לברר פרטים לעומק, הפעלה אקטיבית של דמיון, תשומת לב לפרטים, פעילות של חיפוש ומציאה, ועוד מיומנויות קוגנטיביות חשובות. בנוסף סדרת העונות בבאר שפע מספקת חוויה אסתטית מדרגה ראשונה. האיורים מדוייקים, קלילים, ברורים. הצבעוניות מלאת חיים ושמחה.

ספרי תמונה לילדים סדרת באר שפע - The seasons- Picture Stories without words

גב הספר 'קיץ בבאר שבע'. מציע הצעות למעקב שבין העמודים אחר קורותיהן של דמויות נבחרות.

על גב כל ספר מזמינות הצעות המחברת רוטראוט סוזנה ברנר את המתבונן לעקוב בין העמודים אחר קורותיהן של דמויות נבחרות. רוטראוט סוזנה ברנר היא סופרת ומאיירת גרמנייה עטורת פרסים. יצרה עשרות ספרים שרק ספורים מהם קיימים בהוצאה ישראלית. סדרת העונות בבאר שפע נוצרה לפני כעשר שנים ומאז זוכה להצלחה ברחבי העולם. מלווה במרצ'נדייז: פאזלים, כלי שולחן, לוחות שנה ועוד. בסדרה קיים ספר נוסף שיצא בשנים האחרונות (שלא בהוצאה ישראלית) , וגם בו מופיעים בדיוק אותם האתרים שמצויירים בספרים האחרים, רק שהנושא המרכזי הוא ההתרחשויות בלילה.

את הסידרה ניתן לקנות בחנויות הספרים, את שלנו רכשתי בצומת ספרים. להזמין ברשת אפשר מכאן, וגם מכאן. שווה בהחלט להתאמץ ולהשיג, סדרת הספרים הללו מספקת חוויית משחק משותף אסתטית ומעניינת. מערבת הפעלת מיומנויות קוגניטיביות חשובות כמו דמיון פעיל, חקרנות, התבוננות, חיפוש ומציאה, הסקנת מסקנות ועוד. מומלץ.

מחשבה אחת על “המלצה: ספרי תמונה מצויירים ללא מילים – סדרת 'באר שפע' The seasons – Picture Stories without words

  1. מצטרפת בחום להמלצה. אלו הספרים האהובים על בני מיכאל (2.3), ועלינו ההורים. הודות לריבוי האלמנטים והסיפורים בכל דפדוף מתגלה פרט חדש. איכות הציור, הרגישות וההומור מאפשרים סוגים שונים של הקריאות בהתאם להתפתחות הקוגניטיבית והרגשית. אצלנו כל ספר ניתן במתנה כחלק מחגיגת התחלפות העונות ואני כבר מחכה לספר על באר שפע האביב (:

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s