סקירה: משחקי קופסא ראשונים לפעוטות

לכל אלו שמחכים שהתינוקות יגדלו כדי שיוכלו כבר לשחק איתם במשחקי לוח כדאי להתחיל לשחק בגיל צעיר… כי כבר מגילאי 3 פלוס מינוס אפשר ליהנות ממשחק קופסא משותף עם הילדים. משחקי קופסא הם ברובם משחקים חברתיים, ודרך משחק משותף אפשר להנות מתקשורת מקרבת חשובה ומשמעותית בין הורה לילד.

משחקי קופסא קלאסיים שמתאימים למשחק משותף עם קטנטנים הם משחקי לוטו, משחקי זכרון, ודומינו. יש שפע עצום של משחקי לוטו, זכרון ודומינו. הקושי הוא לברור מתוכם משחקים איכותיים שעשויים בפשטות חכמה, מאויירים יפה ובהתאמה לגיל, ומיוצרים באיכות חומרים גבוהה.

משחק לוטו לפעוטות  Loto Djeco

לוטו לקטנטנים של DJECO. יופי של משחק.

חשיפה לעולם המשחק חשובה ביותר להתפתחות הילדים. באמצעות המשחק מתפתחים ומתעצמים כישורים מוטורים כישורים מנטליים וכישורים רגשיים וחברתיים. חשוב מאד לעודד את הילדים כבר מגיל צעיר לאהוב לשחק, וכמו בכל תחום אחר, אם נחשוף אותם כבר מגילאים צעירים למשחקים מושקעים יפים ואיכותיים יגבר הסיכוי שככל שיגדלו, הילדים 'יתפתו' ויבחרו מיוזמתם לשחק בכל רגע פנוי.

משחק לוטו לפעוטות  Loto Djeco

משחק הלוטו

משחק לוטו הוא משחק לוח קלאסי לפעוטות שבו הילד לומד להתאים תמונות שמופיעות על כרטיסים למקומן שעל לוח משחק.

משחק לוטו לפעוטות  Loto Djeco

לוטו לקטנטנים של DJECO. כרטיסים עגולים ולוחות בזרימה צורנית. גם יפיפה וגם מחנך את הפעוטות לגמישות מחשבתית.

במשחק הלוטו של החברה הצרפתית המצויינת DJECO, ושמופיע בצילום, קיימים לוחות שמחולקים לפי נושאים ולפי צבעים. הלוח האדום מכיל אלמנטים שקשורים למטבח, הכחול – קשור לחדר המשחקים, הצהוב קשור לגינה, והורוד לחדר הרחצה. כל הציורים שמופיעים על הלוחות מופיעים גם על גבי כרטיסים, והילדים לומדים לזהות ולהתאים את התמונות לפי קבוצות השייכות שלהן ובהתאם ללוחות.

משחקי הלוטו של DJECO מאופיינים לטעמי באיורים מקסימים, בצבעוניות שמחה, ובבחירת נושאים שמוכרים ונעימים לילדים. במשחק שבתמונה הושקעה חשיבה עיצובית יצירתית שלפיה גם הלוחות וגם הכרטיסים לא תחומים בתוך צורה מרובעת אלא זורמים כל אחד לפי הצורה שלו. כרטיס הכדור הוא עגול. האופניים הם אופניים. כל דבר הוא מה שהוא ולא חייב להשתנות ולהדחק לתוך מסגרת מאולצת. יש שיגידו שזהו מסר קצת מוקדם לגיל 3, אבל אני חושבת שמסרים בדבר החופש להיות מי שאתה חשובים מאד ונטמעים היטב בעיקר בגילאים הצעירים.

והנה משחק לוטו נוסף, שמעוצב בפשטות ובכך סוד קיסמו:

משחק לוטו ראשון לפעוטות

הלוטו הזה נוצר ע"י Petit Jour Paris מצרפת שמייצרים מגוון מוצרים לילדים ובינהם גם משחקים. הלוטו שבתמונה מדגים עקרון בסיסי שחשוב שיהיה במשחק קופסא לקטנטנים, והוא פשטות בעיצוב.

משחק לוטו ראשון לפעוטות

דוגמא למשחק לוטו שמעוצב בפשטות. כך קל יותר לילדים להנות מהמשחק

משחק שמעוצב בפשטות יהיה קל להבנה. לילדים המשחקים במשחק שמעוצב בפשטות יהיה קל להבין מה הם רואים, ומה עליהם לעשות כדי לשחק. בלוטו שבתמונה הציורים פשוטים וברורים, ומתארים מושגים מעולם המוכר לילדים (עולם החיות). החיות מאויירות בפשטות בלי קוים מיותרים. לוחות המשחק לא מקושקשים והעיצוב הפשוט מקל על הילד לזהות את החיה ואת מקומה על הלוח.

משחק הזכרון

משחק זכרון ראשון לפעוטות

משחק הזכרון הוא משחק ילדים קלאסי. המשחק כולל מספר זוגות כרטיסים בעלי תמונה זהה. לפני שמתחילים לשחק הופכים את הכרטיסים כך שצידם הלא מצוייר פונה לשחקנים. כל משחק בתורו הופך שני כרטיסים ובודק האם הם זהים. אם הם זהים הוא אוסף אותם אליו, אם לא זהים, הופך אותם בחזרה במקומם. כך, לפי הזכרון, השחקנים מנסים לאתר את הזוגות הזהים.

משחק זכרון ראשון לפעוטות

במשחק הזכרון מחדדים מיומניות מנטליות וחברתיות: משוחחים, מתייעצים, דוחים סיפוקים וממתינים בסבלנות לתורנו, מתמודדים עם כשלונות, מזהים אלמנטים מצויירים ומנסים לזכור ציורים ומיקומים.

כשמשחקים עם ילדים צעירים מאד אני ממליצה להתחיל לשחק עם שני זוגות כרטיסים בלבד, ועם הזמן ובהתאם לאופי ההתמודדות של הילד עם אתגרי המשחק להוסיף עוד זוגות של כרטיסים.

משחק דומינו

משחק הדומינו גם הוא משחק קופסא קלאסי, שבגרסתו הפשוטה מתאים למשחק לילדים צעירים.

משחק דומינו ראשון לפעוטות

במשחק הדומינו השחקנים מתאימים אלו לאלו אבני משחק שמצויירים עליהן ציורים וסמלים. כללי המשחק פשוטים ביותר, הילד לומד לזהות סמלים / ציורים ולהתאימם לפי כללים. הוא נוכח לדעת איך מעט יכול ליצור מרובה (אבני המשחק הבודדות מצטרפות ליצירת מבנה מורכב על השטיח), ולומד לשתף פעולה ולהמתין לתורו.

משחקי הדומינו נפוצים מאד והמגוון כ"כ רחב שאפשר למצוא משחקי דומינו שמאויירים בדיוק לפי הטעם האישי. דומינו נסיכות, דומינו כלי רכב ועוד ועוד. אם קונים דומינו לפעוטות שימו לב שלא לקנות בטעות אבני דומינו שעליהן מספרים, אלא בחרו באבני דומינו מצויירות.

משחק דומינו ראשון לפעוטות

לאבני דומינו שעשויות מעץ ערך מוסף על פני דומינו שמצוייר על קלפי קרטון, משום שאפשר לבנות איתן מבנים פשוטים, או לסדר אותן עומדות זו לצד זו, ליצירת 'אפקט הדומינו' המרשים.

איך לבחור משחק קופסא מוצלח לקטנטנים:

  • לשים לב שהציורים ברורים. רצוי שיהיו ציורים איכותיים: יפים וצבעוניים במידה.
  • ראו שהציורים מתארים אלמנטים המוכרים לילד.
  • בדקו שהציורים מייצגים את מושא הציור בצורה קרובה למציאות (ולא מעוותים מטעים או מבלבלים).
  • פשטות בעיצוב. חשוב שלא יהיה עומס ויזואלי שיבלבל את העין, שהעיצוב יכלול מעט אלמנטים שמצויירים בצורה ברורה ובלי קשקושים וקישוטים מיותרים. 
  • בחרו משחק בעל כללי משחק פשוטים מאד.
  • למניעת תסכולים ודאו שהקלפים / לוח / אבני משחק עמידים ואיכותיים, שאינם מתקמטים או נמחקים או נקרעים או נשברים בקלות.

לסיכום, משחק משותף של הורה וילד במשחקי קופסא ובמשחקי לוח כבר מגיל צעיר חשוב ויכול לסייע לפעוט בפיתוח מיומנויות רגשיות מנטליות מוטוריות וחברתיות. משחק משותף מעמיק ומקרב בין ההורה לילד, ואם בוחרים במשחק קופסא באיכות גבוהה שמתאים לגיל וליכולות הילד, ההנאה עשויה להיות גדולה.

משחקי לוטו, זכרון ודומינו הם משחקי קופסא קלאסיים שמתאימים לפעוטות. מבחר של משחקי לוטו, משחקי זכרון ומשחקי דומינו אפשר למצוא בכל חנות צעצועים. משחקי בוטיק מיוחדים של חברות כמו DJECO ודומותיה אפשר למצוא בחנויות בוטיק לצעצועים ולמשחקים, וגם בחנויות בוטיק אונליין, אך לא ברשתות הארציות. להשקפתי השקעה בחינוך לאיכות מגיל צעיר עשויה להשתלם לטווח הרחוק וכדאי לרכוש לפחות משחק קופסא אחד משובח ואיכותי ולהנות מבילוי משפחתי משחקי משותף.

מחשבה אחת על “סקירה: משחקי קופסא ראשונים לפעוטות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s