משחקים באוכל: סקירה של סוגי אוכל-משחק לילדים

בעולם המבוגרים העיסוק באוכל ובשתייה תופס מקום נרחב. אנחנו קונים מוצרי מזון בסופר, מבשלים מזון בבית, עורכים שולחנות לארוחות, מוזגים שתייה, מגישים אוכל לאחרים, הולכים למסעדות ולבתי קפה, אופים עוגות ומקשטים עוגיות… דואגים שילדינו יאכלו לשובע ומשתדלים שיאכלו מזון מזין ובריא. הילדים שלנו, שתמיד צופים בנו מסתקרנים ורוצים גם. מבחינתם העיסוק שלנו עם המזון הוא משחק והם רוצים גם, הם רוצים גם לשחק באוכל.

אוכל-משחק עשוי פלסטיק. Play Food

פירות וירקות מפלסטיק. אוכל-משחק 

המשיכה של ילדים רבים למשחק באוכל מופיעה כבר בגילאים צעירים. מבחינתם משחקים באוכל כוללים הכנה, הגשה, כיבוד ועוד, ומאפשרים להם להתנסות באמצעות למידה על דרך החיקוי בחלק מהותי מעולם המבוגרים. היות ולא תמיד ניתן לתת לילדים לשחק באוכל אמיתי אפשר לקנות או להכין לבד אוכל-משחק איתו יוכלו לשחק לאורך זמן וללא הפרעה. משחקי דמיון באוכל-משחק מאפשרים לילדים לעבד מחדש ובסביבה מוגנת חוויות רגשיות כמו קשיים / הנאות / סוגי אינטראקציות חברתיות ועוד, שהם חווים ביומיום ושקשורים במזון שלהם.

מטבח ילדים ביתי ונגיש, שמאובזר בכלים ובאוכל-משחק מתאימים ומוצלחים הוא משחק דמיון מעולה.

יצירה ואבזור של מטבח לילדים ביתי מוצלח ואפקטיבי לא חייבת לעלות הרבה כסף. להשקפתי פינת מטבח למשחק כדאי שתכלול 3 מרכיבים: ארונית, כלי מטבח (צלחות כוסות סכום סירים וכו'), ואוכל-משחק. הארונית שתשמש כ'מטבח' – לדעתי ממש לא חייבת להראות בדיוק כמו מטבח. כדאי שתראה דומה וזה הכל. אפשר לצייר או להדביק עיגולים לכיריים, להדביק קערה בתור כיור, ולצבוע או לקשט יפה. מה שכן חשוב זה שבארונית יהיה מקום להכיל את כלי המטבח ואת האוכל, כי הם אלו שמהווים את המשחק האמיתי, חשוב שהארונית תהיה יציבה, ושתאפשר נגישות נוחה לכל מה שמאופסן בתוכה. לנושאי אבזור כלים למשחק במטבח ילדים, ולהכנה יצירתית של אוכל משחק אקדיש פוסטים נפרדים בהמשך, ובפוסט הנוכחי אתמקד בסקירת משחקי אוכל משלושה סוגים שונים.

אוכל-משחק תפור בעבודת יד. Play Food

אוכל תפור: פירות שתפרתי בעבודת יד .  קלמנטינות תפוז תותים ובננה מתקלפת

למשחק במטבח ובאוכל יתרונות התפתחותיים: כשילדים משחקים באוכל-משחק הם משתמשים בדמיון, לומדים להכיר ולהבחין בין סוגי מזונות, לומדים לספור, מתקשרים עם סביבתם דרך הגשה בלתי פוסקת של דברי מאכל ושתייה מדומיינים למינהם. משחק באוכל מתחיל בגילאים הצעירים כמשחק ליחיד במהלכו הפעוט משחק לבדו, ובגילאים מעט מאוחרים יותר המשחק באוכל עשוי להתרחב למשחק חברתי. שניים-שלושה ילדים עורכים שולחנות דמיוניים ביחד, מבשלים בסירים ביחד, חותכים סלט צעצוע ביחד, ומגישים להורים את הארוחות שהכינו, ביחד. אוכל משחק נפוץ במיוחד בקרב פעוטות הם פירות וירקות.

כמו בכל תחום, אפשר למצוא המון סוגים של אוכל משחק לילדים. מיון כללי של הררי מאכלי הצעצוע שגודשים את חנויות הצעצועים לפי החומר מהם המאכלים עשויים יניב חלוקה לשלושה סוגים של מאכלי משחק לילדים: מאכלים שעשויים מבד (אוכל תפור), מאכלים שעשויים מעץ, ומאכלים שעשויים מפלסטיק.

בתוך הקבוצות האלו אפשר למצוא ערכות מאכלים בצורתם השלמה, ואפשר למצוא ערכות של מאכלים מתפרקים, שהילד יכול ל'חתוך' אותם, ולאחר מכן גם להרכיב בחזרה.

אוכל-משחק שעשוי מעץ:

אוכל-משחק עשוי מעץ Play Food

אוכל-משחק עשוי מעץ

בתמונה מופיעה ערכת אוכל משחק שעשוי מעץ שכוללת פירות ירקות ולחם, מתוצרת חברת  Melissa & Doug. כמובן שיש ערכות אוכל מעץ שכוללות מאכלים אחרים כמו עוגות, ועוד. אפשר לראות שהערכה הזו כוללת כיכר לחם, פרוסות לחם, אבטיח, תפוח (צהוב), אבוקדו, גזר מלפפון ועגבניה. כל המאכלים שבתמונה חתוכים, ומוצמדים זה לזה בעזרת סקוטצ'ים. רוב ערכות הצעצוע של המזון העשוי מעץ מורכבות מאוכל שניתן לחתוך ולהרכיב מחדש, ולרוב כוללות גם סכין צעצוע וקרש חיתוך מתאימים. יש יתרון לאוכל משחק שאפשר לחתוך אותו ולחבר מחדש: בנוסף לערך המוסף של היותו מעין סוג של פאזל, שמהווה אתגר משחקי נחמד מסוג אחר, העובדה שהמזון מתפרק מאפשרת לילדים לחלק אותו בין כלי הגשה או קערות ובכך להעשיר ולהרחיב את גבולות משחקי הדמיון שלהם. הנה למשל חלוקה שיצרו ילדים מערכת האוכל מעץ שמצולמת למעלה:

אוכל-משחק עשוי מעץ Play Food

הכנות לסעודה רבת משתתפים של בני 5. אוכל מעץ שנחתך וחולק בנדיבות לצלחות

שימו לב שבחנויות מוצעות למכירה ערכות עשויות עץ ולצידן ערכות שעשויות מחומרים דמויי עץ, שלפעמים עשויים מחומרים לא איכותיים ובהן המזון נראה יפה פחות ומלאכותי יותר, ולא תמיד החיבורים נשארים. לפעמים הסקוטצ'ים או הפירות מתקלפים והמשחק הופך למתסכל במקום למהנה והילד הכעוס נוטש את משחק הדמיון ולא תמיד חוזר וחבל.

איפה קונים?  ערכת האוכל-משחק מעץ מתוצרת חברת  Melissa & Doug שמופיעה בתמונה איכותית ועמידה (מנסיוננו הביתי) וגם לא יקרה במיוחד אם לא קונים אותה בישראל. נמכרת  בארץ בטווח מחירים שבין 160-200 ש"ח אבל למי שלא ממהר אני ממליצה להזמין אותה מאנגליה במחיר סביר של 105 ש"ח כולל משלוח מכאן

לסיכום, אוכל משחק שעשוי מעץ יגיע לרוב בצורה מפורקת, כלומר אוכל שאפשר לחתוך אותו ולהרכיב מחדש. אני ממליצה על אוכל שניתן לחיתוך כי החיתוך וההרכבה מחדש מאפשרים משחק דמיון עשיר ומגוון יותר. המבחר של אוכל-משחק דמוי עץ גדול ומפתה כי נמכר בזול יחסית לצעצועי העץ, אבל דמוי העץ לא תמיד נראה טוב ולא תמיד עמיד ונוח למשחק. אוכל משחק שעשוי מעץ איכותי יהיה נעים למגע ונעים לעין, העץ הוא חומר גלם שבעיצובים מסויימים משדר חום וביתיות. אם אתם בוחרים באוכל שעשוי מעץ בחרו את הערכות האיכותיות יותר, בהן הציורים נראים אמינים ויפים והצבעים חמים ומזמינים.

אוכל תפור: אוכל משחק שתפור מבד

אוכל-משחק שתפור מבד מרגיש שונה מאוכל-משחק מעץ או מפלסטיק. אוכל-משחק שעשוי מבד יכול להתאים לצעירים יותר היות והוא קל רך ונעים, ולרוב נראה פחות 'אמיתי' ויותר כמו צעצוע. קשה למצוא אוכל-משחק איכותי וזול שעשוי מבד, לרוב ערכות האוכל-משחק התפורות יקרות (ומהממות). אפשר למצוא ערכות אוכל-משחק שתפורות מבד באיקיאה, רוב ערכות האוכל התפור שראיתי שם לא היו יפות במיוחד והיו רכות מידי לטעמי (קצת סמרטוטיות) בכדי להרגיש אמיתיות, אבל מחירן זול וחלקן הכילו פריטי אוכל חביבים שלא ראיתי במקומות אחרים. לא יודעת להגיד האם הן עמידות לאורך זמן אבל המחיר בהחלט זול ולא תמיד צריך לקנות צעצוע שיחזיק לנצח.

אני תופרת בעצמי בתפירה ביד אוכל-משחק שעשוי מלבד. מאד אוהבת את זה. גם אוהבת לתפור את המאכלים וגם נהנית מהתוצרים. יוצא יפה!! ולא מסובך להכין לבד. הנה הדרכה שפירסמתי להכנה עצמית קלה של תותים תפורים:

אוכל-משחק תפור בעבודת יד. Play Food

תות שתפרתי בעבודת יד

אוכל תפור שבאיכות טובה הוא יפה לעין ונעים למשחק. מנסיוני ילדים נמשכים לרכות ולצבעוניות שמציע האוכל התפור ונהנים לשחק בו. חסרון באוכל תפור הוא שקשה למצוא אוכל תפור באיכות טובה ובמחיר זול. בנוסף לא פשוט למצוא אוכל תפור 'חתוך' כלומר שניתן לפרוס אותו, לרוב פריטי מזון תפורים מגיעים בצורתם השלמה.

אוכל-משחק תפור בעבודת יד. Play Food

ארוחת בוקר שתפרתי בעבודת יד: חצאי פיתות למילוי, פרוסות לחם, פרוסות עגבניות, מלפפונים וגבינה צהובה.

למי שלא נרתע מתפירה פשוטה ביד אני ממליצה לתפור לבד ערכה ביתית של מאכלים בסיסיים. קצת פירות או ירקות. פיתה קטנה למילוי, פרוסת עגבניה וכד'. יש הרבה הדרכות טובות ברשת למאכלים שתפורים מלבד.

אוכל-משחק תפור בעבודת יד. Play Food

 קופסת אוכל תפור .

בד הלבד הוא המתאים ביותר לתפירה של צעצועים ביתיים פשוטים היות ואינו מתפורר בשוליים, נוח מאד לעבודה, רך ונעים ומגיע בשלל צבעים מקסימים ביותר. יש איכויות שונות של בדי לבד וכדאי לבחור בבד מאיכות בינונית ומעלה.

אוכל-משחק תפור בעבודת יד. Play Food

לסיכום: אוכל תפור מבד יכול להיות משחק מקסים ביופיו. נעים ורך למגע ולהערכתי מתאים במיוחד לילדים צעירים יותר משום שמרגיש פחות אמיתי מאוכל שעשוי מחומרים קשיחים. לרוב קשה למצוא אוכל תפור במחיר זול, ואני מציעה למי שמאד רוצה אוכל תפור להעזר בהדרכות שברשת ולתפור לבד מוצרי מזון בסיסיים כמו פירות ולחם.

אוכל-משחק עשוי מפלסטיק

כאן הגענו להפתעה. אפשר להניח שאחרי שכתבתי על אוכל-משחק שעשוי מעץ, ועל אוכל-משחק יחודי שתפור בהקפדה בעבודת יד, סקירה של אוכל-משחק שעשוי מפלסטיק תוכיח שאין נחות מפלסטיק ובלה בלה. אבל לא.

אוכל-משחק שעשוי מפלסטיק. Play Food

 פירות מפלסטיק

בצילום מופיעים פירות וירקות עשויים מפלסטיק, צבעוניים להחריד, אבל מאד מאד משמחים. חלקם כבר קצת שבורים, בחלקם הסקוטצ'ים התבלו, ולמרות זאת פירות הפלסטיק האלו מבוקשים אצלנו ביותר.

אוכל-משחק שעשוי מפלסטיק. Play Food

אלו פירות חצויים שמתחברים זה לזה עם סקוטצ', שהגיעו עם סכין פלסטיק בתוך האריזה. הפירות האלו אינם ממותגים ונמכרו בתוך שקית רשת פשוטה במחיר של כחמישים ש"ח.  הילדים אוהבים לחתוך אותם ולהכין מהם סלט פירות, וכשהם מאוגדים יחד בתוך הקערה הילדים אוהבים לבחוש אותם כי יש להם צליל פלסטיקי עמום שכנראה נעים לאוזניים הקטנות. בקיצור, סיפור הצלחה. אוכל-משחק מפלסטיק הוא הזמין ביותר והזול ביותר. יש מבחר גדול בחנויות ובשווקים של סוגי מאכלי פלסטיק שונים, באיכויות ובמחירים שונים. יתרון של אוכל-משחק מפלסטיק הוא הגיוון בסוגי המאכלים, יש בסקוויטים, ואפילו צ'יפסים מפלסטיק. גיוון זה חשוב כי כיש סוגי מאכלים מגוונים אופק משחק הדמיון מתרחב. שימו לב שלא לבחור באוכל מכוער מידי שלא דומה למקור! ילדים לא ישחקו בו וחבל על ההשקעה.

אוכל-משחק שעשוי מפלסטיק. Play Food

גם אוכל שעשוי מפלסטיק יכול להראות יפה

לסיכום, אוכל-משחק הוא חלק הכרחי מאיבזור של מטבח לילדים. שלושת הסוגים של אוכל משחק שסקרתי בפוסט מומלצים בהחלט, וכדאי להתאים את סגנון האוכל-משחק לאופי הילד לסגנון המשחק ולעיצוב הכללי של המטבח, אם זה חשוב. אם לא, להנחתי אוכל-משחק שעשוי מפלסטיק איכותי יתן תמורה יפה למחיר ויספק שעות משחק מהנה לטבחים הקטנים. אוכל-משחק עשוי עץ איכותי יקשט מאד את מראה המטבח הקטן וסביר שיהיה עמיד לשנים. אוכל-משחק תפור יספק חוויית משחק ראשונית נעימה צבעונית ומיוחדת לצעירים שבחבורה, ואולי אחרי שיגדלו יוכל לקשט את הויטרינה. משחקים באוכל חשובים להתפתחות הילדים ולכן כדאי להחזיק בבית מעט אוכל-משחק איכותי מסוג כלשהו, כדי לאפשר לילדים להתנסות במשחק דמיון משמעותי, וכדי לתת להם את התחושה שהם די כמונו, כלומר, משחקים באוכל.

אוכל-משחק שעשוי מפלסטיק. Play Food

משחקים באוכל בתוך   הבית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s