סקירת ערכות לעיצוב עוגיות מבצק משחק

בהמשך לפוסט הקודם שכתבתי בנושא אוכל-משחק לילדים, ממשיכה באותו נושא והפעם מתמקדת במזון שילדים אוהבים במיוחד: עוגיות וקאפקייקס.

הכנת עוגיות מבצק משחק

עוגיות שהכנו מבצק משחק. נראות יפה

ילדים אוהבים לאכול עוגיות וילדים אוהבים להכין עוגיות. אפשר להכין כמובן עוגיות אמיתיות, במטבח עם אמא. ואפשר גם להכין עוגיות לא אמיתיות, עוגיות משחק, לבד בלי אמא, ממגוון חומרי גלם. חומרי הגלם הזמינים והפשוטים ביותר הם פלסטינה ובצק משחק. בצק משחק אפשר להכין בבית, יש מתכונים טובים שרצים ברשת להכנת בצק משחק בבית (מנסיוני ממליצה לבחור מתכון שעושה שימוש באבקת טרטר). בצק משחק שמכינים בבית יכול לצאת כייפי ונעים מאד למשחק, אבל מצאתי שלא קל כ"כ לצבוע אותו. ניסיתי לצבוע במגון דרכים ואף פעם לא הצלחתי להגיע לגוונים היפים שמציע בצק משחק קנוי. – לא מקבלת אחוזים או משהו אבל מנסיוני מצאתי שבצק משחק שקולע לטעמי מבחינת האיכות הוא הבצק-משחק של חברת פליידו (playdo). בצקי-משחק אחרים שניסיתי היו או שבעלי ריח כימי חריף ורע, או שלא רכים ונעימים לעבודה, או שבעלי צבעים שלא יורדים מהידיים, ובעיקר, מתייבשים נורא מהר מה שהופך אותם לחד פעמיים בעליל. נכון שכשצריכים בצק-משחק לפעילות חד פעמית הם מתאימים בול, אבל אם רוצים בצק משחק שנעים לעבודה ושנשמר (בתנאים המתאימים) לאורך זמן כדאי לנסות את הבצק-משחק של חברת פליידו. הוא יקר משמעותית מכל השאר וכדאי לקנות ממנו מעט ולנסות לשמור עליו. נשמר יפה אם מייד אחרי שהילדים מסיימים לשחק אוספים את השאריות לתוך הקופסא וסוגרים אותה טוב. שימו לב: למי שרגיש, בצק פליידו מכיל חיטה.

הכנת עוגיות מבצק משחק

אוקיי, ואחרי שהתארגנו על בצק משחק כזה או אחר, ונמאס לנו ליצור כל מיני דמויות אמורפיות ונחשים וגושים חסרי צורה, אולי אפשר להתחיל להכין עוגיות.

הכנת עוגיות מבצק משחק

היצירתיים שבינינו לא יזדדקו למכשירים והמלצות ויכינו עוגיות מהממות בסגנון חופשי. מי שרוצה לעצב עוגיות שנראות כאילו דיגמנו בויטרינה של קונדיטוריה יוכל להעזר בערכות איכותיות וחמודות לעיצוב עוגיות מבצק-משחק, שמציעה חברת פליידו.

הכנת עוגיות מבצק משחק
בצילום מופיעות שתי ערכות שנמכרות בנפרד – קופסא קרטון ובתוכה מעין מזרק להכנת העוגיות, ולצידה גליל פלסטיק שקוף שמכיל 10 קופסאות קטנות של בצק משחק בצבעים שונים. כל אחת משתי הערכות עלתה כ – 40 שקלים, בחנות צעצועים.

הכנת עוגיות מבצק משחק
הערכה להכנת העוגיות כוללת מזרק פלסטיק עמיד שקוף, ושלושה ראשים מתברגים, ליצירת צורת העוגיות. הערכה גם כוללת 2 קופסאות בצק קטנות, שכמות הבצק שבתוכן מספיקה ליצירת ארבע עוגיות בערך (שזה מעט). ההפעלה פשוטה. דוחסים כמות בצק לתוך המזרק, בוחרים צורת עוגיה ומבריגים את הראש המתברג המתאים אל תחתית המזרק. מניחים את המזרק על משטח העבודה, אוחזים בשתי אצבעות ודוחסים את הבצק אל תוך הראש. מוציאים בזהירות את העוגיה המוכנה (היא קצת מתעווותת בתהליך), ומקשטים אותה. ילדים לא פרפקטיוניסטים בני 4.5 – 5 יכולים להכין לבדם בקלות. ילדים פרפקציוניסטים יתרגזו בהתחלה מזה שהיא נמעכת קצת אבל עם קצת אימון יצליחו ללמוד לעבוד בעדינות.

הכנת עוגיות מבצק משחק

מזלף לעיצוב עוגיות

ערכה נחמדה נוספת של אותה חברה היא הערכה המורחבת להכנת קאפקייקס ועוגיות.

הכנת עוגיות מבצק משחק

הערכה מגוונת ומפוארת. נקנתה בחנות במחיר של כ – 100 ש"ח. מכילה קונסטרוקציה גדולה צבעונית ומושכת, שלא כל מרכיביה הכרחיים לדעתי אבל הילדים נמשכים לעבודה איתה. אולי בגלל העיצוב והצבעוניות,? אבל… מה זה משנה למה, העיקר שעובדים ויוצרים.

הכנת עוגיות מבצק משחק

יתרון של הערכה הגדולה: מגוונת ומאתגרת. אפשר להכין איתה סוגים שונים של עוגיות, בכמה טכניקות שונות. מתקדמים יוכלו גם לשלב טכניקות. יש הרבה דוגמאות לעוגיות על האריזה. וגם, בנוסף לתבניות המגוונות לעיצוב סוגי עוגיות בצורות שונות, הערכה כוללת מזרק להזלפת בצק בצורות של ציפויים לקאפקייקס, כשאחד מהראשים של המזרק מזליף בצק בצורת קצפת… הקצפת יוצאת יפה ונראית אמיתית.

הכנת עוגיות מבצק משחק

קצפת מבצק-משחק. נראית אמיתית

הערכה מגיעה עם ארבע קופסאות בצק קטנות (מעט!). שתיים מהן מכילות בצק רך במיוחד שמיועד להזלפת קצפות וציפויים לקאפקייקס, ושנקרא Play-Do Plus.

הכנת עוגיות מבצק משחק

בצק רך במיוחד שמתאים להזלפה עדינה של צורת קצפת

לא ראיתי בצק כזה למכירה שלא במסגרת הערכות. ועם זאת, הבצק הזה מגניב אבל לא הכרחי, אפשר להזליף קצפת גם עם הבצק הרגיל.

הכנת עוגיות מבצק משחק

עוגיות מבצק משחק. גם עוגיית ג'ינג'רמן

הערכה מגיעה גם עם כלי הגשה לעוגיות: צלחת מזלג וסכין. כשראיתי את זה חשבתי למה צריך את זה, אבל הילדות השמישו את כלי ההגשה במהירות וחילקו עוגיות מתוצרתן לכל מי שרצה וגם למי שלא.

הכנת עוגיות מבצק משחק

אמא קחי תאכלי אני הכנתי

חסרון קטן של הערכה הגדולה: תופסת מקום. אם מפרקים אותה היא נכנסת לקופסא ואפשר לאפסן בקלות אבל אם רוצים שתשאר זמינה לילדים מבלי לפרק ולהרכיב בכל פעם שרוצים לעבוד איתה, צריך למצוא לה מקום מיוחד על המדף, והיא די גדולה.

לסיכום, ילדים אוהבים לשחק באוכל, ואוהבים להכין אוכל. עוגיות וקאפקייקס הם סוגי מזונות שמדברים במיוחד אל לב הילדים: גם טעימים להם וגם מושכים את העין בצורתם ובצבעוניותם. יצירה עצמית של עוגיות וקאפקייקס מבצק-משחק היא פעילות יצירה כייפית לילדים, וכדאי לנסות לאפשר להם להתנסות בה.

הכנת עוגיות מבצק משחק

טאדדם!

אפשר להכין בצק-משחק לבד בבית, ואפשר גם לקנות. את העוגיות אפשר לעצב בסגנון חופשי ואפשר גם להעזר בערכות משחק לעיצוב עוגיות. בפוסט סקרתי שתי ערכות להכנת עוגיות של חברת פליידו. הערכה הקטנה והזולה יותר כוללת מזרק איתו אפשר לעצב עוגיות ב- 3 צורות שונות, והערכה השנייה גדולה מורחבת ויקרה יותר ומאפשרת לעצב מספר סוגים וצורות של עוגיות, לזלף עליהן ציפויי קרם בצורות שונות, וכוללת גם מעט כלי הגשה לעוגיות המוכנות. שתי הערכות כוללות בצק בכמויות קטנות, להתנסות התחלתית בעיצוב העוגיות. שתי הערכות כוללות כלי עבודה לעיצוב עוגיות, וכדי לעבוד איתם לאורך זמן יש צורך לקנות עוד ועוד בצק, בהתאם לתצרוכת הילדים. מנסיוני עם ערכות פליידו לעבודה בבצק-משחק, הערכות איכותיות, לא נשברות או מתפרקות בקלות, ומתוכננות בצורה יעילה. נעים לעבוד איתן. כדאי לשמור ולא לזרוק את האריזות כי מצולמות עליהן דוגמאות של עוגיות שאפשר להכין באמצעות הכלים שבערכות, ולפעמים כדאי לקבל השראה מדוגמא כדי להניע תהליך של עבודה יצירתית… הכנת עוגיות מבצק משחקבתאבון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s