ממשיכים לחגוג את ה'נובי גוד'… עם פליימוביל סנטה קלאוס

בין יתר אפיוניהם, במשחקים יש קסם חמקמק שמאפשר לשחזר תחושה של מציאות אבודה שאהבנו. דרך הזכרונות והדמיון משחק מתאים יכול להביא אותנו לחוות שוב מציאות שהיתה וחלפה. משחק מתאים שרלוונטי לחוויה מסויימת בעברו של אדם יכול לאפשר למשחק בו לשחזר זכרונות ותחושות שחווה קודם לכן. משחק כזה יכול להכניס קצת קסם לאפרוריות המציאות! אבל, לצערי נוכחתי לדעת שאצלנו, המבוגרים, תחום הביניים הקסום שבין מציאות למשחק מורכב למדי… רובנו התרחקנו מיכולת השיחרור הילדית שהיתה לנו, ואנחנו מתקשים לשחק.
אצל הילדים המצב פשוט יותר. ילדים משחקים בקלות, ולכן יכולים לשחזר ולעבד מחדש חוויות שחוו באמצעות המשחק.
ילדתי הצעירה התנסתה לא מזמן בחוויה שהיתה לה נעימה ומיוחדת, וחשבתי שאם אמצא אמצעים משחקיים מתאימים, היא תוכל לשחק, ובכך לחוות מחדש, להנות, וגם להעמיק את התחושות שחוותה. ואכן מצאתי משחק שהתאים:

חוגגים נובי גוד עם פליימוביל סנטה קלאוס

והנה, פגשנו שוב את סבא כפור, הפעם אצלנו בבית

בחודש ינואר יוליה הזמינה אותנו למסיבה מיוחדת לילדים שכמותה לא חווינו בעבר. זו היתה מסיבת 'נובי – גוד' שמיוחדת לילדים. ה'נובי גוד', בעברית 'השנה החדשה', הוא חג לא דתי המציין את תחילתה של השנה האזרחית החדשה בקרב אנשי מדינות ברית המועצות לשעבר. ה'נובי גוד' עשה עלייה לכאן לישראל, ושמחנו להשתתף במסיבה ולהתוודע אליו. תודה יוליה… ה'נובי  גוד' אינו חג דתי ולמרות הדמיון אינו כריסטמס. הוא מתקשט בעץ צבעוני ומאיר, בשולחן ערוך מלא במטעמי חג מסורתיים מהמטבח הרוסי, בכוסיות שמפנייה ובדמותו המשמחת של סבא כפור (נקרא "דד מורוז") ונכדתו החביבה בת השלג (או בשמה הרוסי 'סנגוּרוֹצ'קה') שחילקו מתנות לכולם מתוך שק מסתורי.

חוגגים נובי גוד עם פליימוביל סנטה קלאוס
אצל יוליה בבית הילדים המוקסמים שמעו סיפור על סבא כפור, הכינו לו ציורים ומתנות והשתאו מול דמותו הממשית שפתאום צצה לפניהם כשבידו שק מלא מתנות אשר חולקו לכולם ברוב טקס וביד נדיבה.

חוגגים נובי גוד עם פליימוביל סנטה קלאוס
הקטנה שלי התרגשה מדמותו המלהיבה של סבא כפור ושמחתי למצוא בשבילה משחק דמיון שאיתו תוכל להמשיך לחוות את חוויות הסבא המסתורי והנדיב שמגיע מארצות הקור, שכל כך כל כך אחרות לנו כאן במדבר.

חוגגים נובי גוד עם פליימוביל סנטה קלאוס

דרך המשחק לומדים על מאפיינים של ארצות קור: קנקן משקה חם וכוסות, איש שלג, חיטוב עצים להסקה פתיתי שלג על ענפי העץ

בתמונות מופיעה ערכת פליימוביל גדולה, מקושטת וחגיגית, בנושא סנטה קלאוס. הזמנתי אותה במחיר מצויין מכאן, מאמזון הגרמני אשר שולח לישראל ערכות פליימוביל במחיר הגיוני כולל עלות משלוח.

חוגגים נובי גוד עם פליימוביל סנטה קלאוס
הערכה גדולה, עשירה בפרטים. אחרת ממה שאצלנו בבית מכירים כי נושא הכריסמס אחר לנו. הבקתה של סנטה קלאוס צבעונית ומושלגת, האוירה חורפית ולכן מסתורית. אצלנו בבית שבדרום אין שלג.

חוגגים נובי גוד עם פליימוביל סנטה קלאוס

הערכה כוללת 3 דמויות מרכזיות: סנטה, ילד ואיש שלג ממש חמוד. גילינו שהמצנפות גם של סנטה וגם של הילד לא נצמדות טוב לראשים הקטנים. נופלות בקלות וזה מעצבן קצת. אז הדבקתי אותן לראשים בעזרת דבק חם. אחרי שהדבקתי גיליתי שהמצנפת כבדה לדמות הילד והוא לא ממש מצליח להתנדנד על סוס הנדנדה שלו.
חוגגים נובי גוד עם פליימוביל סנטה קלאוס
חוץ מזה, ערכת פליימוביל של ביקתת סנטה קלאוס חמודה ויוצאת דופן כי מתארת עולם שאחר משלנו. ערכה מסקרנת ומעוררת דמיון, שממוקדת במסתורין שמסביב דמותו של אדם אחד בא בימים, שגר אי שם בבקתה צבעונית מושלגת גדושה בצעצועים אותם יחלק בבוא העת לילדים.

חוגגים נובי גוד עם פליימוביל סנטה קלאוס

סבא כפור הזה של פליימוביל, מדגים אצלנו לילדי הבית רעיונות חדשים: למשל שלג מהו, או שאפשר לקבל המון מתנות בבת אחת, שיש עולם שבו יש שלג עד, שיש תרבות אחרת שיש לה חגים אחרים, ועוד. בזכות המסיבה של יוליה הבאתי לילדים משחק דמיון מעולם מושגים אחר, ובכך חשפתי את הילדים לחשיבה קצת שונה מזו היומיומית. סנטה ועולמו החדש (להם) מאתגרים למשחקי דמיון בטווח רחב יותר, אחר יותר, חדש. וזה טוב.

חוגגים נובי גוד עם פליימוביל סנטה קלאוס

לסיכום,

משחקים עוזרים לנו לחוות (או לעבד) מחדש חוויות שעברו עלינו. לפעמים אחרי שחווינו חוויה נעימה או מעניינת במיוחד מתעורר חשק לחוות אותה שוב ומשחק דמיון מוצלח ורלוונטי יכול לעזור לנו בזה.
אנחנו רצינו להמשיך וליהנות מתחושת נוכחותו של סבא כפור המסתורי והנדיב ולכן בחרנו לשחק במשחק דמיון שמתאר את עולמו המושלג של סבא כפור (הדמות במישחק היא של סנטה קלאוס אבל לנו זה לא משנה).
התנסנו בערכת פליימוביל מסדרת הקריסמס. הערכה גדולה ומפוארת וכוללת את מבנה הבקתה של סנטה קלאוס, ילד חייכני ואיש שלג מתוק ושמח. חוץ מהם כוללת הרבה פריטים כמו עץ חג מולד מקושט, שק ריק למתנות, הרבה מתנות, חתול, עכבר ועוד כל מיני אלמנטים קטנים בהשראה של חורף ושלג ושל עולמות ותרבויות אחרות ושונות משלנו. את ערכת הפליימוביל של סנטה הזמנו ברשת, במחיר משתלם, מכאן, באמזון הגרמני. ומאז שהגיעה אלינו, גם אצלנו במדבר יש קצת קצת שלג. אמנם מפלסטיק, אבל גם זה משהו.

חוגגים נובי גוד עם פליימוביל סנטה קלאוס

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s