מפלצות מגונדרות – סקירה של ערכה ליצירת מפלצות

פעילות יצירה באמצעות ערכות יצירה מובנות משקפת את תרבות האינסטנט הממהרת שבתוכה אנחנו חיים.
ערכת יצירה איכותית תציג בפנינו דרך ברורה לעשייה של תוצר כלשהו, ואמורה לספק את כל חומרי הגלם הנדרשים לבניית התוצר. ערכת יצירה טובה גם תצליח לעורר בנו חשק לפעילות יצירה, ואולי גם תלמד אותנו מיומנות חדשה שלא הכרנו לפני כן.

ערכות יצירה איכותיות מהוות פתרון נחמד להורים עסוקים שרוצים לבלות עם ילדיהם חובבי היצירה מבלי לבזבז זמן יקר.
פעילות עם ערכת יצירה מגיעה מוכנה וארוזה יפה בתוך קופסא. ערכות יצירה חוסכות זמן, כי לא צריך לשבור את הראש איזה יצירה להכין, לא צריך לכתת רגליים ולאסוף בין חנויות את החומרים הנדרשים, ובאופן כללי לא צריך להתעסק בקטנות. כשקונים ערכת יצירה מוצלחת, היא כבר כוללת הכל, וגם עצם העיצוב המפתה שלה כבר מייצר את החשק לפעילות שהיא מציעה. מאד נעים לעבוד עם ערכות יצירה מוצלחות. הן מרגישות ונראות לגמרי כמו מתנה.

ערכת יצירה מפלצות

ועם זאת, פעילות יצירה שנעשית דרך ערכת יצירה היא לא בדיוק פעילות יצירתית. הערכה מנחה אותנו איך לייצר תוצר כלשהו, ע"י הצגה של דרך עבודה מובנית ותוצר מוגדר שיש להגיע אליו. ברוב המקרים ערכות היצירה מלמדות איך להכין תוצר מוגדר בטכניקה מסויימת, וזהו. לרוב הן לא מכוונות לחשיבה יצירתית. הן נוחות, ויפות, וברורות, ומלמדות בדר"כ טכניקה ולא יצירתיות.

למי שחשוב לאפשר להתנסות גם בחשיבה יצירתית כדאי לשמור על איזון ולא להסחף לגמרי בכייף ובנוחות שמציעות ערכות היצירה. עם כל היופי והנוחות והפיתוי והכייף שמציעות ערכות יצירה מוצלחות, כדאי לשמור על איזון ולא להקיף את הילד רק בערכות יצירה ולקרוא לזה 'יצירה'. זה לא מספיק כי זה לא בדיוק יצירה. כדאי במקביל לחשוף את הילד לחומרי יצירה מגוונים וזמינים, ולאפשר לו להתנסות בהם בצורה חופשית ולא מובנית. לבדו. לאפשר לו לחשוב לתכנן וליצור. מי שמעוניין יוכל להעזר בהדרכה שכתבתי על איך להכין בבית קופסת יצירה,  שמעודדת עשייה יצירתית.

ועכשיו, לעיניינו:

Pom-Pom Monster Salon, ערכת יצירה של חברת Klutz. סלון טיפוח של מפלצות פומפון.

ערכת יצירה מפלצות

אלו חלק מהמפלצות המטופחות והמתוקות שיצרנו בעקבות הפעילות עם ערכת היצירה הזו

ערכת יצירה מפלצות

הערכה צבעונית ומפתה. קורצת ומושכת וראינו שהילדות בחרו דווקא אותה מתוך מגוון ערכות שהיו באזור. הערכה מגיעה בצורת ספר כרוך בספירלה, שאליו מצורפים מגוון חומרי יצירה רלוונטים.

באמצעות הערכה לומדים להכין פומפונים. אחרי שמסיימים להכין פומפון הופכים אותו למפלצת מעוצבת ומטופחת.

ערכת יצירה מפלצות

אחרי שהפומפון מוכן אמורים לעצב לו תסרוקות (לא כל כך הצליח לנו החלק הזה), ולעצב אותו לדמות מפלצת בעלת מאפייני אישיות, דרך הדבקת מגוון אקססוריז כמו עיניים מישקפים ציפורנים נעלים כתרים סרטים וכד'.

הערכה מציעה מגוון דוגמאות מעוררות השראה לעיצוב מפלצות פומפון:

ערכת יצירה מפלצות

הפעילות פשוטה למדי, בסך הכל מכינים פונפון ועליו מדביקים שלל אקססוריז… אבל בפועל, עבדנו עם ילדים בטווח הגילאים שבין 5-9, וכולם נזקקו לעזרת מבוגר גם בשלב הכנת הפונפון וגם בהדבקת האקססוריז.

מה כוללת הערכה:
הערכה כוללת מתקן פלסטיק ליצירת פומפון, כמות קטנה של חוטי צמר צבעוניים, מסרק (לסירוק הצמר למטרת עיצוב תספורת) בקבוקון דבק, מעט סרטים עיניים זזות שיניים וכד', ושלל אקססוריז מודפסים (ציפורניים, ריסים, נעליים ועוד) שנתלשים בקלות מהחוברת עצמה.

ערכת יצירה מפלצות

כמות החומרים המצורפת הספיקה לפומפון אחד או שניים. את כל השאר הכנו מצמר נוסף שהיה לי בבית. צריך הרבה צמר. גם את כמות הדבק תגברנו, וגם את כמות העיניים הזזות.

עם הערכה עבדו בהתלהבות 4 ילדים במקביל, מה שיצר קושי קל כי הערכה מספקת מתקן אחד ליצירת פומפונים. התגברנו על המכשול בכך שנתנו ל -3 ילדים ליצור פומפונים על גבי עיגולי קרטון בנוסף לילד הרביעי שעבד עם מתקן הפלסטיק שמסופק בערכה. כדי להכין אותם, גזרנו 2 עיגולי קרטון זהים עם חור במרכז, השיטה הישנה והטובה ליצירה של פומפונים, וזה עבד מצויין.

ערכת יצירה מפלצות

העבודה עם הערכה הלהיבה את כל מי שהכין את הפומפונים, כולל אותי… פשוט המפלצות יצאו כל כך מקסימות.

ערכת יצירה מפלצות

יפה לי משקפיים?

הילדים ממש נהנו. רצו עוד ועוד ועוד. הילד שלי אפילו ביקש למחרת להכין עוד פונפון! עם זאת הוא ויתר על הפיכתו למפלצת. בזכות הפעילות עם הערכה למד איך להכין פונפון.

ערכת יצירה מפלצות

הפעילות היתה אינטנסיבית, ארכה כשעתיים. הפסקנו כי אנחנו המבוגרים התעייפנו. הילדים שאיתנו עדיין לא בגיל המתאים להתנהל עם ערכת מפלצות הפומפונים לבדם וללא עזרה ולכן כשהתעייפנו הסתיימה לבינתיים פעילות הפומפונים.

ערכת יצירה מפלצות

מפלצות הפומפון שיצרנו התגלו כעמידות למדי והילדים שיחקו איתן גם אחרי שסיימו להכין. זה נחמד כי באמצעות הערכה גם בילינו כמה שעות בחברותא עם הילדים, גם חווינו את ההנאה שביצירה עצמית, ואפילו הצלחנו להכין צעצוע! שיחזיק מעמד למשחקי דמיון מאוחרים של מפלצות.

לסיכום,
Pom-Pom Monster Salon, ערכת היצירה של חברת Klutz, מציעה פעילות יצירה של הכנת פומפונים. לאחר שהפומפונים מוכנים מעצבים אותם ע"י סירוק והדבקת אקססוריז, לכדי מפלצות דמיוניות חביבות. הערכה כוללת כמות חומרי גלם המספיקה ליצירה של כשני פומפונים. אם רוצים ליצור יותר, ואצלנו בהחלט רצו ליצור יותר, כדאי להצייד מראש בכמויות צמר בדבק פלסטי ובאקססוריז מתאימים נוספים.

הערכה כוללת מתקן פלסטי אחד בלבד לגלגול הפומפון ולכן מתאימה לפעילות של ילד אחד בכל פעם. אנחנו עקפנו את הקושי הקטן הזה בכך שגזרנו עיגולי קרטון כמתקן חלופי לגלגול הפומפונים. עיגולי קרטון כפולים כמספר הילדים שרצו להכין פומפונים. הערכה מדגישה את עיצוב התסרוקות למפלצות ואפילו מספקת מסרק מרשים למטרה הזו ומדגימה איך לעשות את זה. אנחנו התקשנו להתמודד עם עיניין התסרוקות המורכבות וויתרנו. המפלצות שלנו נותרו פרועות.

הערכה חביבה, מושכת לעבודה, והתוצרים מתוקים ומשאירים טעם של עוד (… עוד מפלצת פומפון לעשות).
רמת הקושי של הפעילות מתאימה להערכתי לילדים בני 9 ויותר. עבדנו עם ילדים בני 5-9 וכולם נזקקו לעזרת מבוגר פה ושם יותר או פחות, בהתאם למידת הנסיון והסבלנות של כל ילד.

איפה קונים את הערכה? הזמנתי את הערכה מהאתר החביב עלי Book Depository. אפשר להזמין אותה מכאן:

 Pom-Pom Monster Salon במחיר משתלם הכולל משלוח, של 35 ש"ח.

ערכת יצירה מפלצות

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “מפלצות מגונדרות – סקירה של ערכה ליצירת מפלצות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s