מפלצות מגונדרות – סקירה של ערכה ליצירת מפלצות

פעילות יצירה באמצעות ערכות יצירה מובנות משקפת במידה מסויימת את תרבות האינסטנט הממהרת שבתוכה אנחנו חיים. ועם זאת חלקן כל כך מקסימות וכיפיות שממש שווה להתנסות בהן.
ערכת יצירה איכותית תציג בפנינו דרך ברורה לעשייה של תוצר כלשהו, ואמורה לספק את כל חומרי הגלם הנדרשים לבניית התוצר. ערכת יצירה טובה גם תצליח לעורר בנו חשק לפעילות יצירה, ואולי גם תלמד אותנו מיומנות חדשה שלא הכרנו לפני כן.

ערכות יצירה איכותיות מהוות כיוון נחמד להורים עסוקים שרוצים לבלות עם ילדיהם חובבי היצירה מבלי לבזבז זמן על התארגנות, ו/או למי שרוצה ליצור אבל זקוק להנחיה מובנית שכוללת גם את כל החומרים הנדרשים.
פעילות עם ערכת יצירה מגיעה מוכנה וארוזה יפה בתוך קופסא. ערכות יצירה חוסכות זמן, כי לא צריך לשבור את הראש איזה יצירה להכין, לא צריך לכתת רגליים ולאסוף בין חנויות את החומרים הנדרשים, ובאופן כללי לא צריך להתעסק בקטנות. כשקונים ערכת יצירה מוצלחת, היא כבר כוללת הכל, וגם עצם העיצוב המפתה שלה כבר מייצר את החשק לפעילות שהיא מציעה. מאד נעים לעבוד עם ערכות יצירה מוצלחות. הן מרגישות ונראות לגמרי כמו מתנה.

ערכת יצירה מפלצות

ועם זאת, לא תמיד פעילות יצירה שנעשית דרך ערכת יצירה היא פעילות שמערבת חשיבה או עשייה יצירתית. ערכות לרוב מנחות אותנו איך לייצר תוצר כלשהו, ע"י הצגה של דרך עבודה מובנית והצגה של תוצר מוגדר שיש להגיע אליו.

וזה בסדר גמור, כי בעצם דרך חלק מערכות היצירה לומדים להתנסות בטכניקה חדשה ואחרי שהחומרים שמגישה הערכה נגמרים, תמיד אפשר לחפש תחליפים וליצור עוד, בסגנון שלנו, בעזרת הטכניקה שלמדנו מהערכה.

ישנן ערכות שמטרתן עידוד חשיבה ועשיה יצירתית והן יהיו פחות מובנות ויכללו מגוון רחב של חומרים וכלים, וישנן ערכות מובנות, שיציגו בפנינו טכניקה מסויימת לעבודה מסויימת עם חומר מסויים, עם פחות מקום לחופש יצירתי.

ויש גם ערכות שאני תופסת כחצי – מובנות, כמו למשל הערכה שמוצגת בפוסט הזה. חצי מובנית כי אחרי שמסיימים לעבוד עם החומרים של הערכה (והצמר נגמר די מהר), מבינים שלמדנו את הטכניקה ורוצים ליצור עוד אבל כדי להמשיך ליצור נצטרך לאלתר ולפעול לבד. ואז משיגים עוד צמר, מאלתרים עוד מתקן להכנת פומפונים (אפשר לגזור מקרטון), וממשיכים להכין מפלצות. וגם אם נגמרים האקססוריז שמצורפים לערכה, תמיד אפשר לצייר ולגזור עוד אקססוריז, ולהדביק אותם על המפלצות החדשות, שהכנו מהצמר החדש.

למי שחשוב לאפשר להתנסות גם בחשיבה יצירתית ומשוחררת יותר, כדאי לשמור על איזון ובנוסף לעבודה עם ערכות היצירה (זה ממכר… בעיקר הערכות של KLUTZ) כדאי במקביל לחשוף את הילד בצורה פתוחה לחומרי יצירה מגוונים וזמינים, ולאפשר להתנסות בצורה חופשית ולא מובנית. לבדו. לאפשר לו לחשוב לתכנן וליצור. מי שמעוניין יוכל להעזר בהדרכה שכתבתי על איך להכין בבית קופסת יצירה,  שמעודדת עשייה יצירתית.

ועכשיו, לעיניינו:

Pom-Pom Monster Salon, ערכת יצירה של חברת Klutz. סלון טיפוח של מפלצות פומפון.

ערכת יצירה מפלצות

אלו חלק מהמפלצות המטופחות והמתוקות שיצרנו בעקבות הפעילות עם ערכת היצירה הזו

ערכת יצירה מפלצות

הערכה צבעונית ומפתה. קורצת ומושכת וראינו שהילדות בחרו דווקא אותה מתוך מגוון ערכות שהיו באזור. הערכה מגיעה בצורת ספר כרוך בספירלה, שאליו מצורפים מגוון חומרי יצירה רלוונטים.

באמצעות הערכה לומדים להכין פומפונים. אחרי שמסיימים להכין פומפון הופכים אותו למפלצת מעוצבת ומטופחת.

ערכת יצירה מפלצות

אחרי שהפומפון מוכן אמורים לעצב לו תסרוקות (לא כל כך הצליח לנו החלק הזה), ולעצב אותו לדמות מפלצת בעלת מאפייני אישיות, דרך הדבקת מגוון אקססוריז כמו עיניים מישקפים ציפורנים נעלים כתרים סרטים וכד'.

הערכה מציעה מגוון דוגמאות מעוררות השראה לעיצוב מפלצות פומפון:

ערכת יצירה מפלצות

הפעילות פשוטה למדי, בסך הכל מכינים פונפון ועליו מדביקים שלל אקססוריז… אבל בפועל, עבדנו עם ילדים בטווח הגילאים שבין 5-9, וכולם נזקקו לעזרת מבוגר גם בשלב הכנת הפונפון וגם בהדבקת האקססוריז.

מה כוללת הערכה:
הערכה כוללת מתקן פלסטיק ליצירת פומפון, כמות קטנה של חוטי צמר צבעוניים, מסרק (לסירוק הצמר למטרת עיצוב תספורת) בקבוקון דבק, מעט סרטים עיניים זזות שיניים וכד', ושלל אקססוריז מודפסים (ציפורניים, ריסים, נעליים ועוד) שנתלשים בקלות מהחוברת עצמה.

ערכת יצירה מפלצות

כמות החומרים המצורפת הספיקה לפומפון אחד או שניים. את כל השאר הכנו מצמר נוסף שהיה לי בבית. צריך הרבה צמר. גם את כמות הדבק תגברנו, וגם את כמות העיניים הזזות.

עם הערכה עבדו בהתלהבות 4 ילדים במקביל, מה שיצר קושי קל כי הערכה מספקת מתקן אחד ליצירת פומפונים. התגברנו על המכשול בכך שנתנו ל -3 ילדים ליצור פומפונים על גבי עיגולי קרטון בנוסף לילד הרביעי שעבד עם מתקן הפלסטיק שמסופק בערכה. כדי להכין אותם, גזרנו 2 עיגולי קרטון זהים עם חור במרכז, השיטה הישנה והטובה ליצירה של פומפונים, וזה עבד מצויין.

ערכת יצירה מפלצות

העבודה עם הערכה הלהיבה את כל מי שהכין את הפומפונים, כולל אותי… פשוט המפלצות יצאו כל כך מקסימות.

ערכת יצירה מפלצות

יפה לי משקפיים?

הילדים ממש נהנו. רצו עוד ועוד ועוד. הילד שלי אפילו ביקש למחרת להכין עוד פונפון! עם זאת הוא ויתר על הפיכתו למפלצת. בזכות הפעילות עם הערכה למד איך להכין פונפון.

ערכת יצירה מפלצות

הפעילות היתה אינטנסיבית, ארכה כשעתיים. הפסקנו כי אנחנו המבוגרים התעייפנו. הילדים שאיתנו עדיין לא בגיל המתאים להתנהל עם ערכת מפלצות הפומפונים לבדם וללא עזרה ולכן כשהתעייפנו הסתיימה לבינתיים פעילות הפומפונים.

ערכת יצירה מפלצות

מפלצות הפומפון שיצרנו התגלו כעמידות למדי והילדים שיחקו איתן גם אחרי שסיימו להכין. זה נחמד כי באמצעות הערכה גם בילינו כמה שעות בחברותא עם הילדים, גם חווינו את ההנאה שביצירה עצמית, ואפילו הצלחנו להכין צעצוע! שיחזיק מעמד למשחקי דמיון מאוחרים של מפלצות.

לסיכום,
Pom-Pom Monster Salon, ערכת היצירה של חברת Klutz, מציעה פעילות יצירה של הכנת פומפונים. לאחר שהפומפונים מוכנים מעצבים אותם ע"י סירוק והדבקת אקססוריז, לכדי מפלצות דמיוניות חביבות. הערכה כוללת כמות חומרי גלם המספיקה ליצירה של כשני פומפונים. אם רוצים ליצור יותר, ואצלנו בהחלט רצו ליצור יותר, כדאי להצייד מראש בכמויות צמר בדבק פלסטי ובאקססוריז מתאימים נוספים.

הערכה כוללת מתקן פלסטי אחד בלבד לגלגול הפומפון ולכן מתאימה לפעילות של ילד אחד בכל פעם. אנחנו עקפנו את הקושי הקטן הזה בכך שגזרנו עיגולי קרטון כמתקן חלופי לגלגול הפומפונים. עיגולי קרטון כפולים כמספר הילדים שרצו להכין פומפונים. הערכה מדגישה את עיצוב התסרוקות למפלצות ואפילו מספקת מסרק מרשים למטרה הזו ומדגימה איך לעשות את זה. אנחנו התקשנו להתמודד עם עיניין התסרוקות המורכבות וויתרנו. המפלצות שלנו נותרו פרועות.

הערכה חביבה, מושכת לעבודה, והתוצרים מתוקים ומשאירים טעם של עוד (… עוד מפלצת פומפון לעשות).
רמת הקושי של הפעילות מתאימה להערכתי לילדים בני 9 ויותר. עבדנו עם ילדים בני 5-9 וכולם נזקקו לעזרת מבוגר פה ושם יותר או פחות, בהתאם למידת הנסיון והסבלנות של כל ילד.

איפה קונים את הערכה? הזמנתי את הערכה מהאתר האנגלי החביב עלי Book Depository. אפשר להזמין אותה מכאן:

 Pom-Pom Monster Salon במחיר הכולל משלוח הביתה.

ערכת יצירה מפלצות

מחשבה אחת על “מפלצות מגונדרות – סקירה של ערכה ליצירת מפלצות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s