סקירת ערכת יצירה: בניית מפעל השוקולד של ווילי וונקה ספרים שמתעוררים לחיים חלק 2

יש ספרים שאם מגלים אותם בילדות ממשיכים איתם הלאה לכל החיים. הזכרון שלהם נאצר בנשמה וגדל איתנו אל תוך האדם שנתעצב להיות. את גיבורי הספרים שנכנסו לנשמתנו בילדותנו נמשיך לחפש גם בבגרות. נשמר אותם בכך שנקריא את הספר לילדינו, ונתאמץ  כדי לשמר בנשמתנו את הזכרון החמקמק של הקסם שהם השרו עלינו כשהיינו ילדים.
כזה הוא למשל הספר "צ'רלי בממלכת השוקולד", שכתב רואלד דאל.

Build Your Own Chocolate Factory

הספר מתאר קורות חבורת ילדים ברי מזל שזכו לבקר במפעל שוקולד מופלא שמנוהל ע"י דמות אגדית ומוטרפת בשם ווילי וונקה.

Build Your Own Chocolate Factory

לקריאה נוספת על הספר – ראו כאן. לספר יצא ספר המשך שנקרא "צ'רלי ומעופפלית הזכוכית", וגם נעשו על פיו 2 סרטים.

כשאני הייתי ילדה, ספרים היו רק ספרים ועולמות הדמיון האצורים בהם התגלמו בדפים מהוהים עליהם מודפסות אותיות צפופות בשחור. לילדים של ימינו הספרים מתגלגלים במגוון צורות מאתגרות. המדיה של 'ספר' כבר אינה רק אוסף דפי נייר כרוכים אלא משלבת משחקים ויצירות. ספר שהוא גם משחק (לא משנה מאיזה סוג) מאפשר חוויה מוחשית יותר של עולמות הדמיון שמקופלים בתוכו ואם הוא עשוי טוב חווית הקריאה בו תועצם מאד.

כשנתקלתי בחוברת שהציעה אפשרות לבנות את מפעל השוקולד של ווילי וונקה, אותו מפעל מסתורי שבין קירותיו מתרחש הסיפור, רציתי לנסות. הזמנתי את החוברת, וניגשתי לעבודה.

Build Your Own Chocolate Factory

החוברת שהגיעה כללה מודל עשוי נייר כרומו די עבה של בית החרושת לשוקולד, ביחד עם כמה וכמה דמויות מפתח שמככבות בסיפור.

Build Your Own Chocolate Factory

בנוסף החוברת כוללת הסברים מפורטים וברורים שמנחים איך ואיפה מתחברים בינהם החלקים.

Build Your Own Chocolate Factory

החוברת עשוייה מנייר איכותי, וחלקי המודל נפרדים בקלות מהדף באמצעות לחיצה קלה. את הפרדת החלקים מדפי החוברת גם ילדים בני 5-6 יוכלו לעשות בקלות.

Build Your Own Chocolate Factory

אחרי שמסיימים להפריד את החלקים מדפי החוברת, יש לחבר אותם אלו לאלו. לפי הכתוב בחוברת כל החיבורים נעשים ע"י השחלת הנייר זה בזה בחריצים שמיועדים לכך ואין צורך בדבק.

Build Your Own Chocolate Factory

בפועל נעזרתי רבות בדבק סלוטייפ כדי לחזק את החיבורים. ללא הדבק העיניין היה מתפרק.

הרכבת המודל לוקחת זמן, כמה שעות טובות. ילדים בוגרים בעלי ידיים טובות וסבלנות יהנו לבנות אותו. ילדים צעירים יוכלו לעזור בבנייה פה ושם בהתאמת החלקים וכד' אבל ככל שמלאכת הבנייה תתקדם לא יוכלו לקחת בה חלק.

Build Your Own Chocolate Factory

אחרי שקירות המבנה חוברו מתחילה עבודת נמלים… יש די הרבה חיבורים עדינים של צינורות וארובות. בשלב הזה דרושה סבלנות ודרוש זמן ורצוי שלא יקפץ לצידכם ילד חסר סבלנות אם אתם רוצים להתרכז.

Build Your Own Chocolate Factory

חיבורים עדינים של צינורות וארובות. דרוש זמן ודרושה סבלנות וגם דרוש דבק סלוטייפ

אחרי שסיימתי להרכיב ולחבר ולחזק בכל מקום אפשרי בעזרת סלוטייפ, התקבל מודל חביב ויציב למדי של בית החרושת לשוקולד. המודל שהתקבל זהה לתמונות שעל העטיפה וגם לאיור בית החרושת לשוקולד שמופיע בספר התלת מימד של צ'רלי והשוקולד עליו כתבתי בפוסט הזה.

Build Your Own Chocolate Factory

לסיכום,

ערכת היצירה באמצעותה בונים מודל מקרטון של בית החרושת לשוקולד של ווילי וונקה, היא חביבה ומושקעת, ועם זאת לא ערכת 'וואו!', לטעמי.

הערכה יכולה להתאים למי שרוצה להעיר לחיים את עולמו האהוב של ווילי וונקה. הערכה מספקת גם פעילות יצירה בדמות בנייה של מודל, וגם אפשרות למשחקי המשך, לילדים שמשחקים במשחקי דמיון.

הפעילות מורכבת למדי וכוללת פעילות של חיבורים עדינים שלא מתאימה לילדים בגילאי גן. כדי שהתוצר המתקבל יהיה עמיד ויציב ויוכל לשמש למשחקי המשך יש צורך לחזק אותו בדבק סלוטייפ במהלך הבנייה (בערכה כתוב שאין צורך בדבק אבל לדעתי בהחלט צריך).

פעילות הבנייה לא מסובכת, וברורה להבנה. מתאימה כפעילות עצמית בעיקר לילדים גדולים, כי ככל שהבנייה מתקדמת מתרבים חיבורים עדינים שלא מתאימים לילדי גן.

סגנון האיור ובחירת הצבעים של מפעל השוקולד כפי שמופיעים בערכה ובספר התלת מימד חיוורים לטעמי ולא מספיק מושכים, ובכך אני רואה נקודת חולשה רצינית של הערכה. אבל סגנון עיצובי הוא שאלה של טעם, ויש שיחלקו עלי כך וטוב שכך. 

הזמנתי את ערכת היצירה בדואר, במחיר של 44 שקלים כולל משלוח, מ כאן

Build Your Own Chocolate Factory

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s