עציץ מתקפל ואוריגמי כקסם: אוריגמי קלבסה לילדים

קיבלתי הזמנה להתנסות במוצר ישראלי חיובי ומשמח. משמח למה? כי מדובר בפעילות יצירה חביבה לילדים, שכוללת ערכים נוספים מלבד ערך היצירה העצמית. ערכים הם דבר חשוב ביותר שלדעתי מאבד מחשיבותו בחינוך הישראלי העכשוי. מ"חנות הכישופים של פרופסור קפלני" שמגיעה מקבוצת היוצרים הישראלים "חסה קלבסה" מנשבת רוח מרעננת של חשיבה ערכית וחברתית, שמשולבת טוב עם יצירתיות ופעילות משחקית.

אוריגמי כקסם

'חנות הכישופים של פרופסור קפלני' מרחיבה ביצירתיות את הגדרת האוריגמי ה'קלאסי'. לא מדובר בעוד חוברת הדרכה ליצירת דגמי אוריגמי, אלא בסיפור שגיבוריו מתעוררים (מתקפלים) לחיים באמצעות ידיו הקטנות של המאזין הצעיר.

אוריגמי כקסם

הצעה לשם לחתול: ירמי – מייאו

מדובר בסיפור חביב שמספר על פרופסור קפלני שהוא בעצם היא  – אישה – איזה כייף. אפילו אני עם המודעות המחודדת שלי לדיכוי נשים נפלתי בפח וכשהתחלתי להקריא לילדים את הסיפור הופתעתי ושמחתי כשהתברר שפרופסור קפלני הוא – היא. מסר חברתי ערכי שמציב בטבעיות אמת פשוטה מול הילדים והילדות שלנו שמקשיבים או קוראים את הסיפור: שאישה פרופסור זהו מצב טבעי.

שלושת הדמויות המרכזיות בסיפור הן בנות, הפרופסור, נכדתה, והכלבה המקופלת מעשה הקסם של סבתא הפרופסור. האיזון בין המינים נשמר ובספר קיים גם חתול זכר חמוד.

אוריגמי כקסם

ערך חשוב נוסף שמוצא חן בעיני כאן הוא הכנסת מימד של קסם לחיי יום יום. אנחנו רגילים לחשוב על אוריגמי כפשוטו, קיפול של נייר שיוצר (שוב) נייר אבל שבצורה אחרת. בסיפור שבחוברת האוריגמי מוגדר מחדש – כמעשה קסמים שבאמצעותו ציור הופך לכלבה. "קוסמים יקרים, קוסמות יקרות! זהו קסם מיוחד… הקפידו על ההוראות, … וחיה תופיע מן הנייר!"

יש כאן טוויסט מחשבתי שרואה את האוריגמי כדרך לייצר קסם. בעולם הילדים של היום אין הרבה מקום לקסמים, הכל ברור והידע זמין וכל המאמין בניסים או בקסמים נחשב לפתי,

פה אני רואה דרך חיננית להחזיר קצת עבודת דמיון לתוך פעילות ילדים. 

איך זה עובד: לרגע אחד אנחנו רואים מולנו דף נייר מודפס ורגיל,

אוריגמי כקסם

וכמה דקות אחר כך הנייר הצפוי והמשעמם נעלם ובמקומו צצים יצורים בעלי חיים.

אוריגמי כקסם

הערכה כוללת חוברת ו-2 מארזי דמויות, בכל מארז 3 ריבועי נייר מצוייר צבעוני ו- 3 ריבועי נייר זהים אבל בשחור לבן, כדי שהילד יוכל לצבוע לבד ולהכין בעצמו חברים. פעילות הקיפול פשוטה, ילדים בני 7 קיפלו בקלות ובמהירות מבלי להזדקק לקריאת טקסט. קוי הקיפול ואיורי הדמויות מודפסים על הנייר וזה מצויין. הנייר איכותי הצבעים רעננים וקוי הקיפול מדוייקים. חשוב!

מתאימה לפעילות הורה/מבוגר וילד, וגם לפעילות עם קבוצת ילדים: לערכה מצורפות 12 דמויות להכנה, מה שמאפשר עבודה קבוצתית וחוויה חברתית. אפשר להזמין לעבוד איתה כשמארחים חברים או בני דודים שישתפו פעולה עם פעילות יצירה.

אוריגמי כקסם

לצערנו הפעילות נגמרה מהר מידי… היינו שמחים לעוד. נכון שמדובר בפרק ראשון בסדרת חוברות ובכל זאת התחושה היא שחסר עוד קצת, כדי להרגיש שמיצינו את החלק הראשון.

אוריגמי כקסם

לסיכום: החוברת נחמדה ומזמינה, עשויה ברמת איכות גבוהה, הסיפור חביב וידידותי, הפעילות מייצרת עיניין אצל המאזינים הצעירים, וההזמנה לפעילות ההמשך (צביעה עצמית של דמויות) ייצרה עניין נוסף גם אחרי שסיימנו לעבוד עם החוברת. אפשר להזמין את החוברת באתר החברה.

מוצר נוסף של חסה קלבסה הוא עציץ מתקפל. גם הרעיון הזה הוא וריאציה יצירתית על האוריגמי הקלאסי.

עציץ מתקפל

מדובר בערכה מינימליסטית ליצירה עצמית של עציץ / מיכל קטן וחמוד.

עציץ מתקפל

הערכה כוללת חומר פלסטי גמיש שחתוך ומחורץ בהתאם לקווי הקיפול, שקית קטנה עם מספר זרעים (של עלי סלק בערכה שלנו), ושלט קטן שאפשר לנעוץ בתוך העציץ. לא מצורפת אדמת מילוי.

עציץ מתקפל

העציץ מתקפל בקלות תחת ידי מבוגר. אין צורך במשהו נוסף – לא מספריים ולא דבק. עשוי טוב ומחזיק טוב. תחת ידיה העדינות של בת ה – 7 החומר הפלסטי קצת התנגד אבל קצת עזרה ממבוגר מיתנה אותו והעציץ התחבר. יצירת העציץ ארכה כעשר דקות. מילאנו אדמה מהחצר הטמנו את הזרעים הנחנו על צלחת והשקנו במים. עכשיו ממתינים.

עציץ מתקפל

קומפקטי. מתאים לדעתי לפעילות חוץ של קבוצה, ילדים צעירים יתקשו להערכתי להשחיל ללא עזרת מבוגר. אפשר לבנות פעילות חברתית מיוחדת של חוץ מסביב ליצירת עציצים וזריעה/שתילה, חמוד ומקורי.

יתרון: קל וקטן במצבו המקורי (לא מורכב). אפשר לשלוח בדואר אפשר לנייד לכל מיני מקומות ואפשר ליצור בחוץ בחיק הטבע בלי להסחב עם ציוד נוסף (חוץ מכף חפירה לאדמת מילוי). 

גם את העציץ אפשר להזמין מאתר החברה.

לסיכום:

  • מוצרי 'אוריגמי' (וריאציות מקוריות על אוריגמי קלאסי) יצירתיים, חביבים, יחודיים. 
  • עשויים ברמת איכות טובה
  • ערכת היצירה 'חנות הכישופים של פרופסור קפלני' כוללת בנוסף לפעילות היצירה גם תכנים חינוכיים ערכיים מוספים שחשובים בעיני: פיתוח הדמיון, ותפיסת האישה כחזקה ובעלת יכולות. 
  • משך הפעילות עם שתי הערכות קצר, והמחיר מעט גבוה לעומת משך הפעילות. ועם זאת, פעילות יצירה שכוללת גם חינוך שבא בכייף ולא מורגש כדידקטי היא די נדירה.  

איכות, מקצוענות וערכיות כמרכיבים במשחקי ילדים הולכים ונעלמים מהחברה שלנו. לכן, מעניין יהיה לעקוב אחרי פעילות 'חסה קלבסה' ואחרי היצירה הישראלית היחודית והמקצועית שלהם.   

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s